Pomoc dla rodziców - Poradniki, które pomogą w wychowaniu malucha / Wydawnictwo MiND

Jak to jest, że kiedy rodzi się dziecko nagle wiemy jak je wychować? Nagle stajemy się prawie, że wszechwiedzący i nowa sytuacja jest dla Nas czymś znanym i nadzwyczajnym...
Wiemy jak przewinąć malucha, wiemy jak pielęgnować, wiemy jak karmić, jak trzymać i jak z nim żyć...
Ale, czy na pewno wiemy wszystko?
Nagle okazuje się, że jest wiele rzeczy z którymi, może nie to, że nie potrafimy sobie poradzić sami bez czyjejś pomocy, lecz rzeczy które sprawiają nam trudność i przydałaby nam się przy nich pomoc.
Taką rzeczą jest wychowanie, a wychowanie dziecka zaczyna się od nas samych, więc może czas postawić sobie pytanie: "Jaka/jaki jestem ? Czy postępuję prawidłowo we własnym życiu?"
Czasami taką trudnością są zwykłe rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydawały by się bardzo proste.
Często prosimy w takich przypadkach o pomoc osób bliskich które już to doświadczyły, jak również wykwalifikowanych osób, które się na tym znają, jednak są sytuacje o które ciężko jest nam zapytać i w takich przypadkach na pomoc przychodzą nam książki, poradniki oferujące pomoc i wyjaśnienie.

I dzisiaj prezentuje Wam poradniki jakie oferuje Wydawnictwo MiND

ŚWIADOME RODZICIELSTWO
WYCHOWAJ SZCZĘŚLIWE DZIECKO, DZIĘKI WIĘKSZEJ SAMOŚWIADOMOŚCI
Daniel J. Siegel • Mary Hartzell


Tłumaczenie: Karolina Bochenek
Rok wydania: 2015 

Format: 13,5 x 20,8
Liczba stron: 320
Oprawa: miękka
Cena: 28,00 zł
Kategoria: Pedagogika
Tutaj kupisz: sklep MiND
Opis oryginalny:

W jaki sposób doświadczenia z dzieciństwa wpływają na to, jakimi jesteśmy rodzicami?
Czy dzięki autorefleksji można przezwyciężyć ograniczenia własnej przeszłości?
Jak nauka wyjaśnia złożone relacje między rodzicami i dziećmi?


Neurobiolog i psychiatra dziecięcy Daniel J. Siegel oraz pedagog Mary Hartzell napisali książkę dla rodziców, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o sobie. Autorzy pokazują, że dzięki świadomej refleksji nad własną przeszłością można znacząco poprawić swoje relacje dziećmi. Bezpieczna więź, dostrojona komunikacja, wspólny dialog ‒ to fundamenty, które pozwalają przetrwać niejeden konflikt w rodzinie i zapewniają dziecku optymalne warunki rozwoju.

„Książka Daniela Siegela ma tą ogromną zaletę, że nie jest poradnikiem o tym, co robić z dziećmi, tylko książką o tym, co robić ze sobą, żeby móc w bardziej dojrzały sposób budować relacje z dziećmi. Zawdzięczam tej lekturze możliwość głębszego zrozumienia samej siebie jako mamy oraz innych rodziców.”
Agnieszka Stein, autorka książek: Dziecko z bliska oraz Dziecko z bliska idzie w świat.

Moja recenzja:
W tej książce o tym o czym wspomniałam na samym początku, kim jestem, jakim człowiekiem jestem, jakim rodzicem?
To nie poradnik o dzieciach to poradnik dla rodziców, aby dowiedzieli się jak postępować aby wychować dziecko na wartościowego człowieka, nie zapominajmy, że to właśnie nasze dzieciństwo kształtuje nas na wartościowych ludzi.
Książka pomoże nam w zrozumieniu samego siebie i pokaże jak budować relację z innymi i dowiesz się dlaczego jest to takie trudne.
Nawiązanie porozumienia, komunikacja, postrzeganie rzeczywistości, tworzenie więzi, zrozumienie swojego życia, funkcjonowanie umysłu, praca nad traumą i stratą, osłabienia więzi oraz konflikty i jak z nich wybrnąć, rozwiązywanie empatii o wszystkim tym opowie Ci autor właśnie w tej książce.
A więc tytułowy problem zacznijmy rozwiązywać od podstawy, od korzeni, czyli od samych siebie.
Ta książka jest dla rodziców którzy nie wiedzą jak sami mają postępować aby wychować szczęśliwe dziecko. 


SZANUJĄCY RODZICE, 
SZANUJĄCE DZIECI
Jak zmienić rodzinne konflikty we współdziałanie?
Sura Hart, Victoria Kindle Hodson


Tłumaczenie: Dariusz Syska

Rok wydania: 2012

Format: 13,5 x 21
Liczba stron: 256 
Oprawa: miękka
Cena: 26,00 zł
Tutaj kupisz: sklep MiND


Opis oryginalny:„Ta niezwykle ważna, ale i bardzo praktyczna książka nauczy cię, jak naprawdę przygotować dziecko do życia w świecie.”
Marshall B. Rosenberg, twórca Porozumienia Bez Przemocy(NVC)

Książka Sury Hart i Victorii Kindle Hodson, doświadczonych trenerek Porozumienia bez Przemocy (Nonvilent Communication – NVC), to pozycja dla rodziców gotowych zmieniać swój sposób myślenia, działania i słuchania.

Jest ona świetnym wprowadzeniem do komunikacji empatycznej z dzieckiem, która pomaga w rozwiązywaniu konfliktów i wspiera współdziałanie wszystkich członków rodziny.

Może stanowić pomoc dla rodziców i dzieci, szukających wyjścia z błędnego koła wzajemnej krytyki, nieporozumień i niezaspokojonych potrzeb.


„Autorki tej bardzo potrzebnej polskim rodzicom książki, doświadczone trenerki NVC, pokazują, na czym polega pełna wzajemnego szacunku relacja z dziećmi. Oprócz pytań skłaniających do refleksji przekazują mnóstwo prostych wskazówek i zabaw, które pomagają budować kontakt i bezpieczeństwo w domu, o jakim każdy marzy.”
Zofia Aleksandra Żuczkowska, trenerka Porozumienia bez Przemocy
Moja recenzja:
Książka opiera się na wychowaniu przez przemocy, metody w niej opisane nie mają na celu kontrolowania kogokolwiek, nie ma na celu sprawienia by inni nas słuchali i postępowali tak jak my chcemy.
To metoda komunikacji empatycznej, zwanej w książce JĘZYKIEM ŻYRAFY, która ma wielkie serce i długą szyję, co przekłada się na szeroką perspektywę widzenia. Intencją tego języka jest stworzenie serdecznej więzi między sobą, a innymi ludźmi.
Zatem w przełożeniu na rodzicielstwo, jeżeli zależy nam na porozumieniu z dzieckiem i wychowaniu szczęśliwego człowieka, musimy znaleźć metodę porozumienia bez przemocy. 
Jeśli nauczymy się JĘZYKA ŻYRAFY, nauczymy się porozumiewać z własnymi dziećmi i rozwiązywać wszelkie konflikty dla satysfakcji obydwóch stron. 
Książka jest bardzo konkretna, posiada wiele ćwiczeń, które pomogą w nauczeniu się komunikacji i sprawdzeniu własnego siebie. 
Na końcu zobaczymy szereg ciekawych zabaw dla całej rodziny. 
Warto zapoznać się z książką i uświadomić sobie jakimi rodzicami jesteśmy.
UŚMIECHNIJ SIĘ! SIADAMY DO STOŁU
Wspólne rodzinne posiłki
Jesper Juul


Tłumaczenie: Edyta Stępkowska,
                        Dariusz Syska
Rok wydania: 2011

Format: 12,5 x 20
Liczba stron: 144
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena: 22,00 zł
Tutaj kupisz: sklep MiND

Opis oryginalny:

Czy zdarza ci się zmuszać dziecko do jedzenia? Niepokoisz się, jeśli nie je mięsa lub warzyw? Często zwracasz mu uwagę przy stole? Czy kuchnia jest źródłem pozytywnej energii w twoim domu? Jak dbasz o dobrą atmosferę podczas posiłków?
Rodzice odpowiadają za właściwe odżywianie swoich dzieci. Często skupiają na tym całą swą miłość i troskę, zapominając, że zdrowe posiłki to jeszcze nie wszystko. Równie ważne są bliskość, ciepło i bezpieczeństwo, które dzieci otrzymują razem z jedzeniem, oraz dobra atmosfera przy stole.

Duński pedagog Jesper Juul twierdzi, że wspólne rodzinne posiłki mogą być miłym spotkaniem bliskich sobie osób. Trzeba tylko aktywnie zadbać o kulturę jedzenia w swoim domu i… przestrzegać kodeksu dobrych manier dla rodziców.
Moja recenzja:
To książka która nie głosi zbawczych idei, nie pokazuje jak żyć i jak postępować, to książka która otworzy Ci oczy na wiele dróg i wiele możliwości popartymi przykładami z życia samego autora. Pomoże zrozumieć Ci to co w jedzeniu powinno być najważniejsze. 
Dowiesz się jak sprawić aby wspólny posiłek był tym wyczekiwanym szczęśliwym czasem dla całej rodziny. 
Uświadomi Ci że czas posiłku nie jest czasem na wychowanie i naukę dobrych manier. 
Pokaże Ci że Twoje dziecko tak naprawdę je więcej niż Ci się wydaje i mimo Twojego zmartwienia, brzuszek dziecka może być na prawdę najedzony. 
Poznasz konkretne reguły jakimi są zdrowa dieta i drobne odstępstwa od niej, czy są potrzebne i co wnoszą. 
Książka ma na celu pokazanie, że wszystko co wiąże się z posiłkiem jest czasem wyczekiwanym dla całej rodziny, przy stole nie należy nakazywać ani zakazywać, pozwólmy dziecku na dowolność, niech je rękami jeśli ma ochotę, powoli jeśli nie chce szybko, niech się powierci i kilka razy wróci do jedzenia jeśli akurat taki ma kaprys. Nakazywanie i zakazywanie przy stole może się odwrócić przeciwko Tobie, co zrodzi bunt i dziecko nic nie zje i odejdzie z krzykiem. 
Tą książkę bardzo polecam rodzicom zabieganym, którzy nie mają czasu na dłuższe czytanie i analizowanie każdego faktu, książka jest mała o niewielkiej liczbie stron, bardzo szybko się ją czyta, a nawet jeśli musimy dwadzieścia razy od niej odejść to po powrocie spokojnie odnajdziemy dalszy sens i logikę. 

A słowa autora niech będą mottem dla wszystkich:

„Najlepsze w posiłkach rodzinnych jest to, że widzimy i dostrzegamy siebie i innych takimi, jacy jesteśmy, i jak się czujemy tego dnia. Każdy z osobna i wszyscy razem. Zapewniam, że to – w połączeniu z dobrym jedzeniem – jest znacznie ważniejsze niż forma i wysublimowane maniery przy stole”.Za  możliwość recenzowania książek dziękuję wydawnictwu MiND


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziel się dobrocią i udostępniaj, like-uj, subskrybuj, co dobrego dajemy do Nas samych wraca!"
Dziękuję, że czytasz mój wpis, może pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza? Na pewno na niego odpowiem :) Pozdrawiam Iza

Dziewczynka jak Malinka

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka